Záhadný objekt na Vltavě: Spekuluje se o tajné chodbě, studni nebo Davidu Černém

Saturday, 12 September 2015 14:04
Kate Ryna Daring
Kate Ryna Daring

Zon Staff

Praha – Snímek záhadného poklopu ve Vltavě u Karlova mostu v Praze fotografa Jindřicha Kodíčka vyvolal v pátek na sociálních sítích poprask. Nikdo podobný předmět v řece nikdy neviděl, proto se vyrojily spekulace, o co by mohlo jít.

"To je špunt, tím vypustíš celou Prahu," zní jeden z komentářů. "Není to instalační šachta pro kolektor, nevím, zda v tomto místě vede metro," přidává se další se svou teorií. Objevují se ale i názory, že by se mohlo jednat o tajný tunel, ponorku nebo UFO.

Ani Povodí Vltavy nemělo ze začátku tušení, až po chvilce pátrání zjistili, že by se mělo jednat o poklop historické studny. "V době, kdy ještě po Praze nevedla kanalizace, existovala tu studna, z níž se brala voda, filtrovala se a využívala jako pitná voda. Když se postavila kanalizace, studna se natrvalo uzavřela poklopem a v současné době nemá žádnou funkci," říká tiskový mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán s tím, že přestože vodohospodáři udržují podle manipulačního řádu na Vltavě určitý průtok z přehrady Orlík, mohou se projevit výkyvy hladiny řeky. Díky tomu a suchému období se tedy jindy skrytý poklop objevil nad hladinou.

Záhadný objekt zaujal také úředníky na Magistrátu hlavního města Prahy, které snímek nejprve zmátl tak, že onen objev označili za žert kontroverzního umělce Davida Černého. Ten opravdu v roce 2013 umístil na Vltavu loďku s obří rukou se vztyčeným prostředníčkem, který byl nápadně namířený směrem k Pražskému hradu. David Černý sice potvrdil, že v brzké době něco chystá, v případě autorství objektu u Karlova mostu byl ale tentokrát nevině.

"Jedná se o bývalou filtrační studnu staroměstské vodárny, která je nefunkční už sto let. To je vše, co o tom víme," zjistil po chvíli pátrání mluvčí magistrátu Vít Hofman a potvrdil tak verzi Povodí Labe. Objekt by ale podle něj měl spadat do správy Vodoprávního úřadu Prahy 1.

Čnící předmět z hladiny řeky ale zdá se nikoho neznepokojuje, přestože mluvčí Povodí Vltavy přiznal, že pokud by se v těchto místech objevila loď, nepochybně by to mělo své následky. Státní plavební správa ani Vodoprávní úřad ale na dotazy nereagují.

Source: magazin

Weekly hot post

Crazed!!!

Jason Aiello   News   24 February 2017

the funny side

Jason Aiello   Sport   23 February 2017

NASA CONFIRMS EARTH WILL EXPERIENCE 15 DAYS OF DARKNESS IN MARCH 2017

Helen Cassan Dra   Science & Tech   23 February 2017

We have come across many reports regarding earth and its changes in recent times and not many materialize. However, this…

Este domingo, habrá un eclipse solar y tenemos una buena noticia...y una mala

Helen Cassan Dra   Space   22 February 2017

Aunque los eclipses totales de Sol son los eventos más esperados – el día se hace noche por unos minutos-,…

La NASA convoca una Rueda de Prensa para anunciar Impresionante descubrimiento fuera del Sistema Solar

Helen Cassan Dra   Space   21 February 2017

NASA llevará a cabo una conferencia de prensa este miércoles 22 de febrero para presentar los nuevos descubrimientos sobre planetas…

So beautiful

Jason Aiello   Sport   20 February 2017